Instalacje w jednorodzinnym budynku mieszkalnym

Rozmieszczenie instalacji powinno być planowane już w fazie tworzenia projektu budynku. Wtedy architekt w porozumieniu z klientem decyduje o liczbie i wielkości pomieszczeń oraz o ich położeniu.

Kuchnia, łazienka, kotłownia oraz inne pomieszczenia, gdzie mają zostać rozmieszczone instalacje i urządzenia z nimi związane powinny posiadać odpowiednie wymiary. Przemyślany układ instalacji pozwala ograniczyć koszty inwestycyjne.

Zasady rozmieszczenia instalacji

Pomieszczenia sanitarne i techniczne (np. łazienka, kuchnia, kotłownia) powinny zostać rozmieszczone blisko siebie. W ten sposób można uniknąć trudności w układaniu rurociągów. Pracownicy montujący instalacje będą mieć mniej pracy oraz zużyją mniej materiałów. Zaletą omawianego rozwiązania jest mniejsza awaryjność instalacji. Gdyby doszło do usterki łatwiej ją zlokalizować i naprawić.

Dobry projekt

Podstawą prawidłowego wykonania instalacji jest starannie wykonany projekt budynku. Warto nawiązać współpracę z biurem projektowym Dobre Domy oferującym projekty domów:

  • parterowych,
  • piętrowych,
  • z poddaszem.

Autorska pracownia dysponuje gotowymi projektami. Architekt na życzenie klienta może dostosować wybrany schemat do jego wymagań, albo przygotować nowy projekt zgodnie z indywidualną koncepcją zleceniodawcy. Konsultacje z architektem w sprawie przygotowania projektu domu są bezpłatne.

Pierwsze instalacje

Podczas wykonywania fundamentów i podłogi na gruncie należy wykonać niektóre instalacje. W ścianie fundamentowej zostaje wykonany przepust umożliwiający odprowadzenie ścieków poza budynek. Następnie trzeba zamontować rury kanalizacyjne, które mają znaleźć się w gruncie pod podłogą oraz doprowadzić instalację wodną do budynku. Do powstającego domu zostają doprowadzone kable elektroenergetyczny i domofonowy. Wówczas należy rozprowadzić kable niezbędne do oświetlenia otoczenia domu. W podłodze na gruncie lub pod nią powinny się znaleźć rury doprowadzające powietrze do spalania dla kotła i kominka.

Instalacje na ścianach

Niektóre rodzaje instalacji wymagają wykonania bruzd w ścianach. Należą do nich:

- rury wodociągowe

- rury instalacji centralnego odkurzania

- rury kanalizacyjne do przyborów sanitarnych

Na tym etapie prac należy poprowadzić między kondygnacjami kanały przeznaczone dla przewodów teletechnicznych. Zaleca się wykorzystanie rury o dużej średnicy (np. 75 mm).

Montaż pozostałych instalacji

Instalacje elektryczne, teletechniczne i alarmowa są przewodami, które należy pokryć tynkiem. Na tym etapie wykonuje się także instalacje ogrzewania podłogowego. Po ułożeniu rur zostaje przeprowadzona ciśnieniowa próba szczelności. Zaleca się pokrycie ich jastrychem, który zapobiegnie uszkodzeniom.

Na końcu jest wykonywany montaż urządzeń niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania instalacji. Zachowanie przedstawionej wyżej kolejności zapobiega uszkodzeniu poszczególnych elementów i sprawne przeprowadzenie prac.  

Ważne informacje